Research

Oral Histories N-S

Hyperlinked testimonies have a summary which is viewable online.

Asterisked (*) testimonies were not conducted under the auspices of the HMC.

Last Name (Maiden Name), First Initial

Place of Birth

Identification

Places of Affiliation

Naftalie, Manfred Berlin, Germany Kindertransport London, England
Nir (Greenfeld), Yehuda Stanislavov, Poland Survivor/False personation Krakow, Poland
Norton, Henry Bautzen, Germany U.S. Army Intelligence Operative (Ritchie Boys)  
Nosanchuk, Michael Rubel, Belarus    
Nothman, Nathan Krakow, Poland Survivor/Camps Plaszow, Gross-Rosen, Flossenburg, Regensburg, Podgorze, Wustegiersdorf
Nothman (Garfinkel), Sonia Chmielnik, Poland Survivor/Camps Skarzysko, Czestochowa, Bergen-Belsen, Turkheim, Burgau, Allach
Novice (Sosnowicz), Samuel (Shmuel) Ostrowiec, Poland Survivor/Camps Warsaw, Poland; Tarnov, Poland; Auschwitz, Buchenwald
Obriek, Stanislaw*      
Offen, Bernard Podgorze, Poland Survivor/Camps Plaszow, Auschwitz, Birkenau
Offen, Nathan Krakow, Poland Survivor/Camps Plaszow, Wielczka, Mauthausen
Offen, Sam Krakow, Poland Survivor/Camps Plaszow, Wielczka, Mauthausen, Gusen
Offman, ______      
Ohrenstein, George Krakow, Poland Survivor/Camps Plaszow, Oranienburg, Sachsenhausen
Olson, Jeanette Nice, France Survivor/Hidden Vence, Italy; Antibe, Italy
Olszewska (Dudzik), Franciszka   Righteous Gentile Chajkowa, Poland
Opas, Michael Lodz, Poland    
Opatowski, Herman Kielce, Poland Survivor/Camps Auschwitz
Opdyke (Gut), Irene Kasinka, Poland Righteous Gentile Radom, Poland; Ternopolye, Ukraine
Orbach, Harold Dusseldorf, Germany Kindertransport Portugal, Belgium,
London, England
Orlowski, Zbigniew*   Military Personnel, Polish  
Pachulec, Walter (Wladyslaw) Lublin, Poland Eyewitness Warsaw, Poland
Pasternak, Abraham Betlen, Hungary Survivor/Camps Dej, Romania; Auschwitz, Leipzig, Buchenwald, Theresienstadt
Patterson (Sandner), Esther   Daughter of Anti-Hitler Resister  
Perlstein, Harold Sarny, Russia Survivor/Escapee, Partisan  
Pesis, Gloria Radviliskis, Lithuania Survivor/Camps Siauliai, Lithuania; Linkaiciai, Lithuania; Stutthof, Dachau
Petersen, Arthur L. New York, NY Member of Prosecution Team at Nuremberg Trials  
Petrinitz (Thirman), Irene Uzhorod, Czechoslovakia Survivor/Camps Tegla-Gyav, Auschwitz, Zitav
Piasecki (Lech), Adela Tarnov, Poland Survivor/Camps, Polish-Catholic Bergen-Belsen
Piechnik, Maria   Righteous Gentile Chelmno
Pilkowitz, Rose Czestochowa, Poland Survivor/Camps Czestochowa
Pines, Lola Lodz, Poland    
Plotnik, Albert Pinsk, Poland Military Personnel, Polish and Russian Stolin, Poland; Leningrad, Russia; Murmansk, Russia
Plotnik (Izsak), Ilona Briceni (Berintza), Romania Survivor/Camps Bortapatak, Hungary; Auschwitz, Boizenburg
Pludwinski, Jack Lodz, Poland Survivor/Camps Birkenau, Sachsenhausen, Lieberose, Mauthausen, Gunskirchen
Polak, Fruma      
Politzer (Lack), Helen Vienna, Austria Kindertransport  
Politzer, Henry H. Vienna, Austria Emigre Bogota, Columbia
Praw (Mandelzys), Esther Opatow, Poland Survivor/Camps Starachowice, Auschwitz, Bergen-Belsen
Praw, Harry Lodz, Poland Survivor/Camps Skarzysko, Czestochowa, Buchenwald, Dora, Bergen-Belsen
Preschel, Salo      
Pruchno (Schwartz), Judith Sibiu, Romania Survivor  
Pruchno, Samuel Shavel (Siauliai), Lithuania Survivor/Camps Kaukazas, Lithuania; Stutthof, Dachau
Rabkin, Mikhail Bobruisk, Belarus Survivor/Camps  
Raimi (Rejngewirtz), Saul (Bezalel) Mlawa, Poland Survivor/Camps Lubartow, Poland; Auschwitz, Buna, Gleiwitz, Buchenwald, Flossenburg
Reinstein, Norbert Vienna, Austria Survivor/Camps, Emigre Dachau
Reiss (Seradzka), Brenda Kalisz, Poland Survivor/Camps Kozmiek, Poland; Lodz, Poland; Auschwitz, Breslau, Parsnitz
Reynolds, William   Liberator Gardelegen
Rich (Rudnik), Selma      
Riemer, Cilla Vilna (Vilnius), Lithuania Child of Survivors  
Rival, Eva   Survivor/Hidden Lozorno, Czechoslovakia
Rival, Jan Budapest, Hungary Survivor/Hidden Bratislava, Czechoslovakia
Roemerfeld (Miller), Biema      
Rohtbart, Markus Rzeszow, Poland Survivor/Camps Pustkov, Birkenau, Auschwitz, Mauthausen, Gusen, Theresienstadt, Biesiadka, Huta Komararowska
Roisman, Goldy Suchowol, Poland Survivor/Camps Majdanek, Auschwitz, Tachau, Leipzig
Roisman, Max Suchowol, Poland Survivor/Camps Majdanek, Buna, Sachsenhausen
Rosen (Rosenbaum), John (Hans) Buer, Germany Kindertransport  
Rosenfeld, Jacques Sofia, Bulgaria Survivor Russe, Bulgaria
Rosenow, Eric      
Rosner (Spizzichino), Elena Olga Pisa, Italy Survivor/Hidden  
Ross, Malvin L. Chicago, IL Liberator Buchenwald
Roth (Lebovits), Edith Ungvar, Czechoslovakia    
Roth, Herman Nagykallo, Hungary Survivor/Camps Nyirecyhaza, Hungary; Auschwitz, Wolfsberg, Ebensee
Roth, Nathan Velky Bereznya, Czechoslovakia Survivor/Camps Auschwitz
Rothenberg, Berek      
Rothschild, Max Bruschal, Germany Emigre  
Routzahn, Edward W. Dearborn, MI Liberator Dachau
Rozencweig, Rita Meuse, Belgium Survivor/Hidden  
Rozencweig, Simon Liege, Belgium Survivor/Hidden  
Ruben, Sigmund      
Rubenstein, Morris Rozesht, Poland Survivor/Escapee, Hidden Lutsk, Poland
Rubin (Katz), Agatha Mukachevo, Czechoslovakia Survivor/Camps Auschwitz
Rubin, Sigmund Lodz, Poland Survivor/Escapee, Hidden Nowy Korczyn, Poland; Sandomierz, Poland
Rubin, Sol Kovno (Kaunas), Lithuania Survivor/Camps Alexsotas, Lithuania; Stutthof, Kaufering, Leitmeritz
Rubin, Zoltan Kapusank, Czechoslovakia    
Rybarczyk, (Mikalojewska), Maria   Survivor/Camps  
Sadik, Nathan Mlawa, Poland Survivor/Camps Auschwitz
Salinger, Mania Radom, Poland Survivor/Camps Pionki, Theresienstadt, Auschwitz
Salzberg, Aaron Opatow, Poland Survivor/Camps Sandomierz, Poland; Skarzysko, Buchenwald, Dora, Bergen-Belsen
Sandel (Deutsch), Edel Medzilaborce, Czechoslovakaia    
Sandel, Marcel Gelnica, Czechoslovakia Survivor/False personation  
Schatz (Hellner), Judy*      
Schaumberg, Julius Schweinsberg, Germany Survivor/Camps Neuendorf, Buna, Gleiwitz, Dora
Schey, Leslie      
Schey, Vera Budapest, Hungary Survivor/False personation  
Schleifer, Alexander      
Schloss (Teich), Felicia Piotrkow, Poland Survivor/Camps Lodz, Poland; Auschwitz, Bergen-Belsen, Salzwedel
Schreiber (Kranzelbinder), Rosa Graz, Austria Righteous Gentile Neuhaus
Schuraytz (Heisler), Aline Berlin, Germany Survivor/Hidden Niepolmice, Poland; Podgrabie, Poland
Schwab (Rothschild), Marainne Frankfurt am Main, Germany Emigre Bad Homberg, Germany
Schwartz (Goldwasser), Ethel Ostrowiec, Poland Survivor/Camps Pinsk, Poland; Ravensbruck
Schwartz, Eugene Kisvarda, Hungary    
Schwarz, Heinz Herbert Vienna, Austria Emigre Trinidad
Schwarz, Walter Timisoara, Romania U.S. Army Intelligence Operative (Ritchie Boys)  
Schwarzberg, Simon Baltow (near Ostrowiec), Poland Survivor/Camps Skarzysko, Auschwitz, Birkenau, Oranienburg, Flossenburg, Lowenberg, Tutzing
Segal (van Leeuwen), Sandra London, England Survivor/Camps  
Segel, Nathan      
Selman (Frajnovits), Belle Oradea, Romania Survivor/Camps Auschwitz
Seltzer, Sam Modrzejow, Poland    
Seltzer, Sam Sosnowiec, Poland    
Sendlerowa, Irena* Warsaw, Poland Righteous Gentile  
Shain (Szajnfuks), Abram Jacob*   Survivor/Escapee Warsaw, Poland; Bialystock, Poland; Magnitogrosk, Russia
Shay, Arnold* Szrodula, Poland

Underground, Polish;
Survivor/Camsp

Auschwitz, Oranienburg, Dachau
Sheldon, Max Leipzig, Germany Escapee, Emigre Palestine
Shiffman (Litwak), Jennie Radom, Poland Survivor/Escapee  
Shilling (Hentenaar), Margot Frankfurt am Main, Germany Eyewitness  
Shlanger, Martin Velke Kapusany, Czechoslovakia Survivor/Camps Auschwitz, Blechhamer, Jaworzno
Shmerlina, Varska Lidia      
Shulman, Perry      
Shwartz (Srebrnagora), Meyer Lodz, Poland Survivor/Camps Birkenau, Lieberose, Sachsenhausen, Brandenburg, Gunskirchen
Silbergleit, Ina Warsaw, Poland Survivor/Escapee, Hidden  
Silbert, Jerry      
Silver, Regina Sarnaki, Poland Survivor/Escapee  
Silver, Samuel Vilna (Vilnius), Lithuania    
Skoropa, Paul* Copenhagen, Denmark Survivor/Escapee  
Skoropa (Rapoport), Rachel* Copenhagen, Denmark Survivor/Escapee  
Slaim, Joseph      
Sleutelberg (Hes), Esther Edith Zaltbommel, Netherlands Survivor/Hidden Haaften, Netherlands
Sobel, Irene S. Warsaw, Poland Survivor/Escapee Siberia, Uzbekistan
Sohl, Irmhild   Post-War Germany  
Solarz (Rotter), Helen Warka, Poland    
Sommer/Klein Family      
Sperling, Leon Krakow, Poland  Survivor/Camps Somnecki, Skarzysko Kamienna, Buchenwald, Theresienstadt
Spiegel, Alfred Emden, Germany Emigre Bunde, Germany
Spiegel, Zoltan Nagyberezna (Velky Berezny),
Austria-Hungary
Survivor/Camps Windischminihof
Stack, Lydia   Survivor/Camps, non-Jewish Ravensbruck, Dachau, Magdeburg
Stark, Walter M. Munich, Germany Emigre  
Stark, Werner E. Munich, Germany U.S. Army Intelligence Operative (Ritchie Boys) Nuremberg Trials
Starkman, Henry Radom, Poland Survivor/Camps Szkolna, Vaihingen
Steiger, Zwi Velky Berezny, Czechoslovakia    
Stempien, John*      
Sterling (Seckel), Elsie Jane Leipzig, Germany Emigre  
Sternbach, Elizabeth Hungary    
Strassberg, Charles S. Vienna, Austria Survivor/Camps Gurs, Malines, Auschwitz, Laurahutte, Mauthausen, Gusen, Hannover, Bergen-Belsen
Stricof (Gluck), Kathy Nyiregyhaza, Hungary Survivor/Camps Auschwitz, Harangod, Landsberg
Strzalkowski, Stanislaw Sosnowice, Poland Survivor/Camps Auschwitz, Flossenburg
Studinger (Arnborg), Gerd Tunsberg, Norway Underground, Norwegian  
Sugar, Maurice David Detorit, MI Liberator Dachau
Sylmon, Rosa*      
Szczepanski, Marian Zwolen, Poland Survivor/Camps, Polish-Catholic;
Underground, Polish
Warsaw, Poland; Auschwitz
Szostak, Zofia Tczew (district of Gdynia)  Polish Catholic, Underground, Polish  Bochnia, Poland

 

< Back     Home     Next >