Research

Oral Histories A-E

Hyperlinked testimonies have a summary which is viewable online.

Testimonies denoted by an asterisk (*) are held by the Library Archive, but were not conducted under the auspices of the HMC.

Last Name (Maiden Name), First Name

Place of Birth

Identification

Places of Affiliation

Adler, Martin Volove, Czechoslovakia Survivor/Camps Sekernice, Ukraine; Auschwitz, Bergen-Belsen, Buchenwald, Dora
Adler (Kestenbaum), Olga Berehove, Ukraine Survivor Budapest
Adler, Sandor Maramos Sighet, Romania Survivor/Camps, Escapee Auschwitz, Buchenwald, Flossenburg, Oberwustiegersdorf
Agelink, Clara      
Agelink, Sophia J. Amsterdam, Netherlands Righteous Gentile  
Alexander, Alfred Lechenich, Germany Emigre  
Alexander (Reif), Edith Kosice (Kaschau), Czechoslovakia Survivor/Camps Auschwitz-Birkenau, Krakow-Plaszow, Oberalstadt
Alflen (Lang), Marion Vienna, Austria Kindertransport London
Allweiss, Salek Jaslany, Poland Survivor/Camps, Escapee, Hidden Biesiadka
Allweiss, Zyga Jaslany, Poland Survivor/Camps, Escapee, Hidden Biesiadka
Altus, Irving Ciechanow, Poland Survivor/Camps Auschwitz
Ambrosiewicz, Lucien Krasnopol, Poland Partisan, Survivor/Camps Stutthof, Bisingen, Dachau
Apel (Ajzenkranz), Ethel Hrubieszow, Poland Survivor/Hidden  
Appel, Liesel Klingenberg, Germany Eyewitness  
Appleman-Jurman, Alicia Rosilna, Ukraine Survivor/Hidden Buchach, Ukraine
Aronson (Kellermann), Lea Duisburg, Germany Emigre  
Asner, Abraham      
Auerbach, Miriam Bukovina, Romania Survivor  
Avrutsky (Mandelberger), Chana Warsaw, Poland Survivor/Escapee, Hidden  
Ayalon (Herschenfis), Eliezer Radom, Poland Survivor/Camps Pliczim, Plaszow, Mauthausen, Melk, Ebensee
Baldwin, Harold W. Buffalo, NY Liberator Dachau
Baras (Wolpe), Mashe Kovno (Kaunas), Lithuania Survivor/Camps Stutthof
Barish, Bruria Dascal Timisoara, Romania Child Survivor  
Baroff, Jack Brooklyn, NY Liberator Wobbelin
Baum (Berlinger), Roseline Wurzburg, Germany Kindertransport  
Beer (Szesy), Magda Budapest, Hungary Survivor Budapest ghetto
Beigel (Schiff), Charlotte Hoechst, Germany Emigre  
Bergman, David Backov, Czech Republic Survivor/Camps Mateszalka, Hungary; Auschwitz, Dachau, Gross-Rosen, Plaszow, Reichenbach
Berk, Piri      
Besser (Gluck), Lily Nyiregyhaza, Hungary Survivor/Camps Harangod, Auschwitz, Landsberg
Biegun (Rozwaski), Miriam Zdzieci, Poland Survivor/Hidden  
Biegun, Samuel Pinsk, Poland Survivor/Camps Airtau, Siberia
Biggs, Anthony   Military personnel, British Fassberg, Bergen-Belsen, Hamburg War Crime Trials
Bigham, Roger   Liberator Buchenwald
Billes, Eric Vienna, Austria Emigre Siebenhirten, Austria
Birnholz, Joseph Czestochowa, Poland Survivor/Camps Hasag-Pelzery
Blom, Jany Amsterdam, Netherlands Righteous Gentile  
Bohm, Rose Svalava, Czechoslovakia Survivor/Camps Tacevo, Auschwitz, Farlesleben, Salzwedel
Bolton (Rajchman), Paula Ozarkow, Poland Survivor/Camps Lodz, Auschwitz, Ravensbruck, Muhlhausen, Bergen-Belsen
Bomba, Abraham Beuthen, Germany Survivor/Camps Czestochowa, Poland; Treblinka, Hasag-Pelzery
Boraks, Herman Copenhagen, Denmark Emigre  
Borger (Weinstock), Antonia Vienna, Austria Emigre  
Boros (Eckstein), Eva Bratislava, Czechoslovakia Survivor/Hidden

Budapest, Hungary;Nitrianska Streda, Czechoslovakia; Celadince, Czechoslovakia

Braun (Mittler), Getrud Vienna, Austria Emigre  
Braun, Robert Chemnitz, Germany Emigre Vienna, Austria
Breiner, Sander James   Military personnel, American  
Brenners, Larry Vasarosnameny, Hungary Survivor/Camps Jasz Berany, Gunskirchen, Mauthausen
Broder, Boris Biloviz (near Dubrovitsa), Ukraine Survivor,
Military personnel, Russian
Kosice, Stalingrad
Brown (Braun), Alan A. Miskolc, Hungary Survivor/Camps Kosice, Neuhaus
Brysk, Miriam Warsaw, Poland Child Survivor, Partisan Lida, Belarus
Burdowski, David Klodawa, Poland Survivor/Camps Poznan, Buchwerder-Forst, Kistrin Neustadt, Auschwitz-Birkenau, Lagisza, Gleiwitz, Gross-Rosen, Blechhamer, Buchenwald, Dachau, Feldafing DP camp
Burke, Anneke Utrecht, Netherlands Righteous Gentile  
Burton, Barbara Zwolen, Poland Survivor/Camps Auschwitz, Bergen-Belsen, Starachovice
Burton (Burstin), Edward J. Lvov, Poland

Survivor/Camps, Escapee, False personation

Janowska
Butter (Hasenberg), Irene Berlin, Germany Survivor/Camps Amsterdam, Netherlands; Westerbork, Bergen-Belsen, Algiers, Algeria
Byer, Sara Dlogosiodlo, Poland Escapee Posiolek, Archangelsk Region, Krygyzstan, Uzbekistan
Chandler, Morris      
Charlupski (Weintraub), Franka Lodz, Poland Survivor/Camps Auschwitz, Bergen-Belsen, Bremen
Chorazyczewska, Helena and Cezary   Righteous Gentiles Peresbra, Poland; Sarny, Ukraine; Neumark, Germany
Cigler, Eva      
Cohen, Ben Zion      
Cohen, Regina      
Collins, Steve Plonsk, Poland Survivor/Camps Auschwitz-Birkenau, Nosachevichi, Sachsenhausen, Oranienburg
Conrad, Ernst Joachim Berlin, Germany Emigre  
Cooper (Kuper), Jerry Skaryszew, Poland Survivor/Camps, Escapee, False personation Kielce
Cymerint, Simon Ostrowiec, Poland Survivor/Camps Starachowice, Lublin, Auschwitz-Birkenau, Buna, Gleiwitz, Oranienburg
Czerkasski, Raya Rivne, (Kirovograd District: Ukraine) Survivor/Escapee Kiev, Ukraine
Czuckermann, Margaretta Oradea, Romania Survivor/Camps Nagyvarad, Auschwitz, Nuremberg (Siemens)
Dach, Morris Plonsk, Poland Survivor/Camps Auschwitz, Birkenau, Janinagrube
Dan, Bert Kolozsvar, Romania    
Dan, Clara      
Dankner, Helen* Bereksenmiklosz, Hungary Survivor/Camps Auschwitz, Geislingen, Dachau
Davis, Charles Detroit, MI Liberator  Woebbelin
Debski, Tadeusz Lukow, Poland Underground, Polish, Survivor/Camps Auschwitz, Flossenburg
Demant, Margaret Krefeld, Germany Kindertransport  
Devries, Robert Nordhorn, Germany Survivor/Camps, Hidden Leeuwarden, Netherlands; Westerbork
Diogenes, Leib Lipno, Poland Survivor/Camps Budzyn
Dolibois, John E.*   U.S. Army Intelligence Operative (Ritchie Boys)  
Druskin, Bernard* Vilna (Vilnius), Lithuania Underground, Lithuanian, Partisans  
Dublin, Frank      
Ebel (Davenport), Miriam Boston, MA Righteous Gentile  
Ehrmann, Alexander Kiralyhelmec, Czechoslovakia Survivor/Camps Auschwitz, Warsaw ghetto, Dachau, Muhldorf 
Eidelman, Simon Czarnolas, Poland Survivor/Camps Garbatka-Letnisko, Auschwitz, Buna, Gleiwitz, Bratislava, Sachsenhausen
Eisenberg (Sobo), Ann* Saltovna, Czechoslovakia Survivor/Camps Sighet, Romania; Somarda
Eisenberg, Belle Miechow, Poland Survivor/Camps Sosnowiec, Poland; Arbeitslager near Czestochowa, Silesia, Gross-Rosen, Mauthausen, Bergen-Belsen
Elbaum, Barry Lublin, Poland Survivor/Escapee, Military personnel, Russian Warsaw, Poland; Kiev, Ukraine; Tashkent, Uzbekistan, Siberia, Stalingrad, Berlin
Elbaum, Luba      
Eliot, Marvin (Sonny) Detroit, MI Military personnel, American,
American-Jewish POW
Stalag Luft I
Engel, Isaac Zwolen, Poland Survivor/Camps Policzna, Skarzysko, Czestochowa, Gross-Rosen, Nordhausen, Dora, Bergen-Belsen
Ettenheimer, Aubrey Detroit, MI Liberator Buchenwald
Ewing, Benjamin E., Jr. Florida Liberator Dachau

 

Home     Next